تاریخچه سایت های فروشگاهی

اولین بار در سال ۱۹۹۱ تیم برنرز لی تجارت الکترونیک را پایه‌گذاری کرد و در سال ۱۹۹۴ که بانکداری آنلاین ایجاد شد، شرکت پیتزا هات اولین فروش اینترنتی خود را آغاز کرد. در همان سال شرکت نت اسکیپ ارتباط امنیت لایه انتقال (SSL) را ابداع و ایجاد کرد و خرید اینترنتی به وسیله این پروتوکل ایجاد شد. همچنین در همان سال کمپانی آلمانی اینترشاپ(Intershop) اولین سیستم فروش اینترنتی خود را ایجاد کرد. ۱۹۹۵ شرکت آمازون. کام و سال ۱۹۹۶ شرکت ئی بی نیز فعالیت‌های خود را شروع کردند.

سایت فروشگاهی اواخر دهه 70 میلادی شروع به گسترش کرد و تا امروز طراحان سایت توانسته اند به بایدها و نبایدهای فروش آنلاین دست پیدا کنند. استاندادها مشخص شده، کارایی اهمیت زیادی پیدا کرده و حالا دیگه مجبور هم نیستید که هزینه گزافی صرف ساخت سایت فروشگاهی کنید. با این وجود پیشرفت همچنان ادامه دارد و سرعت و کیفیت رقابت در فروشگاه های آنلاین به اوج خود رسیده است. پس اگر شما هم تصمیم دارید وارد تجارت در اینترنت شوید و سایت فروشگاهی خود را داشته باشید باید اطلاعات جامع و کامل درباره سایت فروشگاهی و نحوه فعالیت در آن را داشته باید. پس توصیه می کنم این مطلب را تا انتها با دقت تمام مطالعه فرمایید.

 

 

سایت فروشگاهی

سایت فروشگاهی

 

در سایت فروشگاهی چه محصولاتی بفروشیم

مهم نیست که شما در چه زمینه ای می خواهید فروشگاه مجازی داشته باشید، نکته مهم این است که محصولات تخصصی با تنوع بسیار زیاد را در سبد کالایی فروشگاه مجازی خود قرار دهد. به طور مثال اگر شما در زمینه پوشاک می خواهید یک سایت فروشگاهی راه اندازی کنید باید در تمام دسته های پوشاک مردانه و زنانه و بچه گانه اعم از مجلسی ، ورزشی ، ساده ، کلاسیک و … محصولاتی کامل ارائه دهید تا مشتریان شما بتوانند نیاز خود را به طور کامل در فروشگاه مجازی شما رفع کنند.

 

فروشگاه مجازی

فروشگاه مجازی

 

ارائه اطلاعات کامل درمورد محصول

در سبد کالایی سایت فروشگاهی خود اطلاعات کامل و حقیقی درمورد محصولات خود را قرار دهید.توجه کنید که تمام ویژگی های نوشته شده در توضیحات محصول واقعی باشد تا مشتری بعد از تهیه محصول دچار شک و بی اعتمادی نشده و تبدیل به مشتری راضی شود به جای مشتری ناراضی. مشتری ناراضی تبلیغات منفی با قدرت تخریب ده برابرین نسبت به تبلیغات مثبت مشتری راضی است پس مراقب باشید که مشتری ناراضی ایجاد نکنید.

 

اطلاعات محصول

اطلاعات محصول

 

امنیت سایت فروشگاهی

  امنیت سایت فروشگاه های اینترنتی یک مسئله خیلی جدی و مهم است. مصرف کنندگان نسبت به افشای اطلاعات مالی و خصوصی خود نگرانی دارند. فروشگاه ها باید امنیت اطلاعات شخصی و خصوصی مشتری خود را تضمین کنند. یکی از راه های جلب اعتماد مشتری نماد الکترونیکی یا ای نماد می باشد که توسط پلیس فتا گرفته می شود. یکی دیگر از راه های امنیت سایت تهیه گواهی نامه SSL می باشد که امنیت سایت شما را ضمانت کرده و قابلیت هک وبسایت را به حداقل خود می رساند.

قیمت گذاری مناسب سایت فروشگاهی

قیمت گذاری سایت فروشگاهی از نکات پر اهمیت دیگر در طراحی سایت است زیرا پس از کسب رتبه مناسب در بین سایت های فارسی شهرت شما را در مورد گران فروشی و یا ارزان فروشی تعیین می کند. بدیهی است هر تاجری تمایل دارد که نام تجاری کسب و کار آن خوشنام بوده و تمامی مشتریان از تجارت او به خوبی یاد کنند. پس در قیمت گذاری محصولات سایت فروشگاهی خود حداکثر دقت را به عمل بیاورید.

 

قیمت گذاری محصول

قیمت گذاری محصول

کلیات نکات مهم در طراحی سایت فروشگاهی را به شما گفتیم و اما در قسمت بعدی به نکات مهم در سبد کالایی اشاره می کنیم

 

نکات مهم سبد کالایی سایت فروشگاهی

به مشتری خود بگویید که در کجای وبسایت شما قرار دارد

هر وقت کاربر میخواد در فروشگاهی که فهرست صفحاتش به جز دسته های اصلی، هر کدوم چند دسته فرعی هم دارند، مسیریابی کنه باید به کاربر نمایش دید که در هر لحظه در کدوم زیرشاخه قرار دارد و دقیقا کجای سایت شما است. به این صورت که اول دسته اصلی رو نام برده و بعد به ترتیب دسته های فرعی تا برسید به همون زیرشاخه ای که کاربر حضور دارد.

اطلاعات سبد کالایی

اطلاعات سبد کالایی

 

امکان محدود کردن گزینه های انتخاب

وقتی کاربر از فهرست مطالب سایت یک شاخه رو انتخاب کرده و حالا میخواد در اون شاخه، محصولات مد نظرشو محدودتر کند (رنگ ، جنس و …)، بهش این امکان رو بدید.

 

مرطب کردن محصولات در سایت فروشگاهی بر اساس دلخواه مشتری

معمولا در فروشگاههای مختلف بر اساس قیمت از زیاد به کم و از کم به زیاد این امکان وجود دارد اما می توان بر اساس “پرفروشترینها” و “ویژگیها”، یا از جدیدترین به محصولات قدیمی هم امکان فیلتر شدن محصولات رو فراهم کرد.

 

خصوصیات هر محصول را کامل بنویسید

نوشتن تمام ویژگی های محصول باعث می شود که کاربران با اطلاعات کامل محصول از شما خریداری کنند و رضایت کامل بایت خرید از وبسایت شما داشته باشند.

 

میزان تخفیف را برای کاربران مشخص کنید

اگر تخفیف ویژه برای سایت خود قرار داده اید مقدار مبلغ اصلی و تخفیف را برای کاربران مشخص کنید تا کاربران متوجه حجم سود حاصل از خرید شوند.

 

امکان جست و جوی کامل محصولات و قراردادن گزینه هایی برای سرچ

ممکن است کاربری عجله داشته و می خواهد در سریعترین زمان ممکن از سایت خرید کرده و به ادامه کار خود بپردازد. پس امکان جست و جوی کامل محصولات باعث جلب رضایت بیشتر مشتری شما می شود.

 

تعداد عکس زیاد و از تمام ابعاد از محصول تهیه کنید

بهترین مثال برای این نکته سایت دیجی کالا می باشد که هر کدام از محصولات آن از تعداد زیادی تصویر تشکیل شده است و کاربران می توانند محصول را از تمام زوایا تماشا کنند.

 

فروش اینترنتی

فروش اینترنتی

 

در فاکتور تمام ویژگی ها را یاداشت کرده

وقتی تأییدیه سفارش را ارسال می کنید حتما همه جزئیات محصول را دوباره برای خریدار بفرستید تا با اطمینان کامل نسبت به محصول پرداخت کند. (مثال سایز محصول و …)

 

اجازه دهید نحوه ارسال را کاربران انتخاب کنند

برای بعضی از کاربران مبلغ ارسال مهم بوده اما برای بعضی دیگر سرعت ارسال مهم بوده. با قرار دادن امکان انتخاب نحوه ارسال باعث جلب رضایت بیشتر مشتری شده.

 

با ارسال ایمیل و اس ام اس به مشتری اطمینان خاطر بدهید

استاندارد ارسال پیام اطلاع رسانی در زمان تشکیل فاکتور،پرداخت فاکتور،تایید فاکتور از جانب سایت و ارسال محصول می باشد. با اطلاع رسانی مناسب باعث اطمینان خاطر بیشتر مشتری خود شوید.

 

در انتهای صحبت ها باید بگویم که در فروش اینترنتی باید صبور باشید. صبر و تلاش رمز موفقیت سایت های بزرگ دنیا در فروش اینترنتی بوده است.